И ОВАА ГОДИНА ПЛАНИНАРСКИ МАРШ ВО ЧЕСТ НА НЕЗАМЕНЛИВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БОРИС ТРАЈКОВСКИ!

февруари 23, 2019

Планинари од неколку градови од државата по 14 ти пат маршираат во чест на загинатиот претседател Борис Трајковски. Преку четири етапи треба да поминат околу 200 километри. Традиционално како и во изминатите 13 години стартуваа од пред споменикот Македонија во Струмица поставен во чест на Трајковски , а крајната цел им е неговото вечно почивалиште во Скопје. Таму треба да пристигнат на денот на одбележувањето на 15 годишнината од несреќата.

Меѓу планинарите кои тргнаа на марш е и 73 годишниот Иљо Митровски од Радовиш. Тој е редовен учесник на сите досегашни маршови посветени на претседателот Трајковски.

Планинарскиот марш во чест на Борис Трајковски чиј организатор е ПАОК Ентузијаст од Струмица се одвива во два дела. Вториот ќе биде за време на викендот кога околу шеесетина планинари од Македонија и Бугарија ќе го искачат врвот Бо Тра на Беласица, висок 1880 м.н. м.

ИЗВОР:СИТЕЛ

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: