Гравот е врвна суперхрана

август 30, 2023

Студија финансирана од Светската здравствена организација покажа дека само 20 грама од оваа намирница дневно го намалуваат ризикот од смрт за околу осум проценти. Гравот е врвна суперхрана! Во просек, се состои од 21 отсто протеини, 77 отсто сложени јаглехидрати (оние што обезбедуваат бавна и стабилна енергија, наместо скокот што го добивате од рафинираните јаглехидрати како белото брашно) и само неколку отсто масти. Исто така е одличен извор на влакна. Релативно е евтин, а сепак разновиден, има различна текстура и содржи повеќе хранливи материи по грам од која било друга намирница.

Исхраната на луѓето во т.н. сини зони често се поврзува со консумирање растителна храна богата со хранливи материи, а гравот зазема важно место во оваа исхрана. Сините зони се региони низ светот во кои луѓето живеат подолг и поздрав живот, а нивната исхрана се карактеризира со изобилство на целосна храна, ограничена преработена храна и силен акцент на состојките од растително потекло.

Гравот е одличен извор на растителни протеини, што го прави незаменлив дел од исхраната во сината зона. Протеините се од витално значење за одржување на мускулната маса, за поправка на ткивото и за поддршка на целокупните телесни функции. За разлика од животинските протеини, гравот има голем број придобивки, како што се ниска содржина на заситени масти и холестерол, што придонесува за здравјето на срцето и го намалува ризикот од хронични заболувања.

Влакната се уште еден клучен елемент што го прави гравот камен-темелник на исхраната во сината зона. Храната богата со растителни влакна е поврзана со многу здравствени придобивки, вклучувајќи подобрено варење, контрола на тежината и намалено ниво на холестерол. Гравот е богат со растворливи и нерастворливи влакна, кои помагаат во одржувањето здрава цревна флора и поттикнуваат редовно празнење на дебелото црево. Оваа содржина на влакна исто така помага во регулирањето на нивото на шеќер во крвта, намалувајќи го ризикот од дијабетес тип 2.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: