ФАНТАСТИЧЕН РЕЦЕПТ ЗА МИНИ КРОФНИЧКИ

јануари 13, 2023

СОСТОЈКИ:

 • 2 јајца
 • 2 лажички шеќер
 • 1-2 кесички ванилин шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 300 мл јогурт
 • 300 гр брашно
 • рендана кора од лимон
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 500-600 мл масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Рачно разматете јајца со шеќер, ванила, додајте сол, јогурт, рендана кора од лимон и потоа брашно, малку по малку, прашок за печиво. Добро разматете со лажица па оставете десетина минути, а за тоа време ставете масло да се загрее.
 2. Пржете во врело масло. Додека се пржат вртете ги и готови вадете ги на салфета да се исцедат. Посипете со шеќер во прав.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: