Ердоган: Најмалку 912 загинати и 5.383 повредени во земјотресот во Турција!

февруари 6, 2023

Најмалку 912 луѓе загинаа во Турција во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, остро ревидирајќи ги претходните бројки.

Тој додаде дека во земјотресот се повредени 5.383 луѓе.

Со најмалку 326 луѓе кои загинаа во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, ова го става бројот на загинати во најмоќниот потрес во регионот во речиси еден век на повеќе од 1.200.

Во земјотресот во Турција загинаа најмалку 326 лица преку границата во деловите на Сирија под контрола на владата, соопштија државните медиуми, ажурирајќи го претходниот биланс од 239.

Официјалната новинска агенција САНА соопшти дека уште најмалку 1.042 лица се повредени по земјотресот што се случи во близина на југозападниот турски град Газиантеп, на околу 40 километри од границата со Сирија.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: