strumica denes logo

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ: Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Донецк и Луганск како народни републики!

Автор:

Датум:

февруари 22, 2022

Категории:

Реклама, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 22, 2022

Категории:

Реклама, Струмица

Премиерот Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Русија да ги признае регионите Донецк и Луганск во Украина.

– Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Донецк и Луганск како самонаречени „народни републики“. Ваквиот чин е директен напад врз територијалниот суверенитет и интегритет на Украина и кршење на договорите од Минск и одлуките на Советот на ООН од 2015. Заедно со НАТО сојузниците повикуваме на решавање на конфликтот по дипломатски пат, објави Ковачевски на Твитер.