strumica denes logo

ДЕНАР.МК ВО РАЗГОВОР СО СЕМЕЈСТВО ОД СТРУМИЦА: Скапо е да се почне, ама заработката е голема – одгледувањето боровинка е супер бизнис!

Автор:

Датум:

август 25, 2023

Автор:

Датум:

август 25, 2023

Дали знаете дека одгледувањето боровинка е прилично потценет бизнис во Македонија, а од него може да се заработат многу пари? Секако, потценет е затоа што за да започнете со одгледување боровинка на земјиште од само 1 хектар потребни ви се околу 60.000 евра. Добрата вест е во тоа што по само 5 години можете да заработувате до 20.000 евра годишно. Но, до тогаш, потребна е макотрпна работа и челични нерви.

Денар разговараше со семејство од Струмица кое се занимава токму со одгледување боровинка.

Милорад Р. вели дека бизнисот, односно страста кон одгледувањето боровинки ги наследил од својот татко кој ја засадил првата боровинка пред 20 години.

-Одгледуваме боровинка на семејните имоти во неколку струмички села. Боровинката е моја страст и љубов, а тоа чувство го наследив од мојот татко кој ја засади првата боровинка пред повеќе од 2 децении. Од тогаш јас го проширив бизнисот и го подобрив квалитетот на плодовите. Боровинката е многу корисна за здравјето на човекот, бидејќи содржи антиоксиданти, витамини и минерали. Таа исто така има многу убав вкус и арома, а може да се консумира свежа, сува, конзервирана, печена или цедена. Јас продавам боровинка на локалниот пазар, а синовите продаваат преку социјалните мрежи. Нашите клиенти се задоволни од производот и постојано ме препорачуваат на нивни пријатели и роднини. Горд сум поради тоа што можам да живеам од она што навистина го сакам – раскажува нашиот соговорник.

Тој објаснува дека не е воопшто лесно да се започне овој бизнис, бидејќи потребно е да се вложат сериозни пари.

-За само еден хектар боровинка вкупно треба да се вложат околу 60.000 евра, а за да имате заработка треба да поминат 3 до 4 години. Првата година се берат околу 800 грама боровинка по садница, а потоа со текот на времето родот се зголемува. На пазар и на социјалните мрежи продаваме килограм боровинка за 300 денари, а за извоз на големо продаваме за 100 денари по килограм – посочува Милорад.

Секако, додава тој, одгледувањето боровинка бара одредени знаења и вештини.

-Најпрво треба да изберете сорта која е погодна на нашата клима и почва. Постојат различни сорти на боровинка како европска, американска, хибридна и други. Секоја сорта има свои предности и маани, како и различно време на зреење, големина на плодот, родност и отпорност на болести и штетници. Боровинката бара кисела почва со ПХ вредност помеѓу 4,5 и 5,5. Исто така почвата треба да биде добро дренирана, плодна и богата со органска материја. Боровинката може да се сади во пролет и во есен, зависно од климата. Садниците треба да бидат стари најмалку една година и да имаат добро развиен коренов систем. Растојанието помеѓу садниците зависи од сортата, но обично изнесува од 1 до 2 метри во редот и од 2 до 3 метри помеѓу редовите. Садниците треба да се постават на длабочина од околу 30 сантиметри. Боровинката бара редовно наводнување, особено во периодот на цветање и зреење. Водата треба да биде мека и кисела, без премногу хлор. Исто така, боровинката треба да се ѓубри со органски или со минерални ѓубрива, според потребите на растението. Боровинката дава плод во третата или четвртата година по садењето, а за да се зголеми приносот и квалитетот на плодот потребно е да се изврши резидба еднаш годишно, обично во зима или во рана пролет – објаснува нашиот соговорник.

Тој вели дека годишно, зависи од сезоната, бере од 10 до 15 тони боровинка, а најголемиот дел го извезува во Холандија и во Шпанија.

-На големо, цената се движи од 100 до 120 денари, зависно од квалитетот на боровинката. Ако земеме просек од 2 евра за килограм и ако извеземе 10 тони боровинка, тоа значи дека сме заработиле 20.000 евра во годината – посочува Милорад.