strumica denes logo

Ахмети: Македонците ако се вистински патриоти ќе гласаат за уставните измени

Автор:

Датум:

септември 18, 2023

Автор:

Датум:

септември 18, 2023

Претседателот на ДУИ Али Ахмети порачува дека прашањето за уставните измени бара сериозен пристап и повикува да се внесат Бугарите во Уставот со цел продолжување на евроинтеграцискиот процес.

-Уставните измени се сериозно прашање. Има сериозни разлики со опозицијата. Ова прашање бара сериозен пристап. Се работи за иднината на државата. Видете, уставните измени се историска можност за Македонците, ако се вистински патриоти ќе гласаат ЗА. Ова го имам кажано на сите политички партии – вели Ахмети во интервју за ТВ21.

Како што пренесува телевизијата во објава на делови од интервјуто, што ќе биде објавено вечер, Ахмети додава дека „на состанок пред неколку години, каде бил присутен и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, им кажал за острата реторика на националистичките партии во Бугарија“.

-Јас сум бил на неколку средби во Софија, националистичките партии ми велеа – „всичко Блгари, нема македонски народ“, и да ви кажам искрено оваа нивна реторика ме вознемири, и ова бараше сериозно да се следи и анализира. Ова им го кажав на меѓународните претставници дека националистиките партии во Бугарија имаат остра реторика и тоа е сериозен проблем кој може во идинина да ни направи уште поголем проблем. Еве го проблемот денес. Затоа, да ги внесеме Бугарите во уставот. Тоа е за доброто на државата. Да одиме напред и да не се враќаме назад. Ни бегаат луѓето надвор од државата, бегаат Македонци, Албанци, сите бегаат затоа што не гледаат иднина. Со зачленувањето во ЕУ, се отвора преспектива – вели Ахмети.

Тој вели дека се што кажал досега, се реализирало

-Јас сум секогаш оптимист. Дали некогаш сум звучел песимистички? Колку години ме следите во политиката? Дали се согласувате дека се што сум рекол досега се реализирало? Дали има нешто што сум рекол а не испаднало така? Еве сега ви кажувам, УСТАВНИ ИЗМЕНИ ќе има! Не треба да седиме на два стола, не треба да сме песимисти, не треба да сме разочарани, НИЕ СМЕ ВО ЗАЛЕТ, ќе ги поминеме сите пречки до зачленувањето во ЕУ. Нема назад!“, вели Ахмети.

Ахмети иако не кажува датум, додава дека кога ќе биде продолжена седницата за уставни измени, на истата ќе бидат изгласани измените.

-Еве ви кажувам ексклузивно, но не ви кажувам датум. Собраниската дебата е завршена. Потребно е да се свика седница за гласање, не ви кажувам кога, но во моментот кога ќе биде свикана седницата ЌЕ СЕ ГЛАСА. Кога? Дебата е затворена, Собранието ќе свика наредна седница, само за гласање, рокот за тоа е до пред парламентарните избори. Сега дали ќе има 80 или 120 не знам, јас сакам да има 80 пратеници, Ковачевски сака да гласаат сите 120 пратеници ЗА – вели Ахмети.