ОВА Е ВРЕМЕ НА НАУЧНИ ДОСТИГНУВАЊА: ДЕНЕС УСПЕШНО Е ЛАНСИРАНО ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО КОЕ ЌЕ ГО ОСВОЈУВА ЈУЖНИОТ ПОЛ НА МЕСЕЧИНАТА!

јули 14, 2023

Индија е на добар пат да се приклучи на ексклузивниот клуб на нации кои постигнале меко слетување на Месечината, вклучувајќи ги САД, Русија и Кина.
Индиската вселенска агенција ISRO ја лансира мисијата Chandrayaan-3 во својата потрага да стане првата земја што слетала ровер на јужниот пол на Месечината. Лансирањето се случи во Satish Dhawan Space Center во Sriharikota на источниот брег на Индија и претставува значаен чекор напред по неуспешниот обид пред три години.

Доколку успее, Индија ќе се приклучи на ексклузивниот клуб на нации кои постигнале меко слетување на Месечината, вклучувајќи ги САД, Русија и Кина. Се очекува лендерот да стигне до Месечината околу 23 или 24 август.

Претседавачот на ISRO, Sreedhara Panicker Somanath, го изрази својот ентузијазам велејќи дека Chandrayaan-3 го започна своето патување. Лансирањето е посведочено од повеќе од 1,4 милиони луѓе на интернет, покажувајќи го големиот интерес за напорите на Индија во истражувањето на вселената.

Премиерот Narendra Modi се огласи на социјалните мрежи пред лансирањето за да ја изрази својата поддршка, велејќи дека мисијата ќе ги носи надежите и соништата на нашата нација. Оваа мисија има посебно значење, бидејќи ја следи иницијативата на индиската влада за привлекување приватни инвестиции и зајакнување на амбициите на Индија во вселенскиот сектор.

Набргу по полетувањето, контролата на мисијата ISRO потврди дека лендерот влегол во орбитата на Земјата, подготвувајќи се за траекторија кон Месечината следниот месец. Мисијата Chandrayaan-3 има за цел да го истражи јужниот поларен регион на Месечината, област богата со потенцијални ресурси како што е воден мраз, кој би можел да ги поддржи идните мисии, па дури и вселенската станица.

Jitendra Singh, индискиот заменик државен министер за наука и технологија, го истакна значењето на лансирањето.

„Како што Мајка Индија влегува во следните 25 години, таа ветува дека ќе игра водечка глобална улога во новото светско сценарио“, рече Singh.

Претходната мисија, Chandrayaan-2, успешно го постави орбитерот во 2020 година, но се соочи со неуспех кога неговиот лендер и ровер се урнаа на површината на Месечината. Интересно е што сегашната мисија има намера да слета во близина на истата локација каде претходната мисија наиде на тешкотии.

На вселенското летало Chandrayaan-3 ќе му требаат приближно 15 до 20 дена за да влезе во орбитата на Месечината. Откако ќе дојде таму, лендерот тежок 1.500 килограми ќе се спушти на површината и ќе го придвижи роверот со шест тркала тежок 26 килограми. Роверот ќе го истражува лунарниот терен, ќе собира и испраќа клучни податоци назад до контролата на летот на ISRO.

Додека мисијата има за цел да открие важни информации за јужниот поларен регион на Месечината, Mylswamy Annadurai, проект-директор на првата мисија Chandrayaan, нагласи дека индиската вселенска програма има пошироки цели кои ги опфаќаат науката, технологијата и иднината на човештвото.

Со мисијата Chandrayaan-3, Индија прави значаен чекор кон истражување на Месечината, покажувајќи ја својата решеност да придонесе во глобалните вселенски напори и да ги унапреди своите научни и технолошки способности.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: