(ВИДЕО) СТРУМИЧКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ВО СТРУМИЦА ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ!

декември 20, 2019

https://www.facebook.com/strumicadenes/videos/1171776869695039/?t=20

Околу 200 храбри средношколци од Струмица денеска излегоа на протест во Струмица, каде го изразија својот револт поради огромното загадување во Струмица и недоволната заинтересираност на надлежните за овој проблем!

Учениците изјавија дека притисоците од професорите и директорите на училиштата денеска си го направија своето, бидејќи да ги немаше заканите ќе беа многу повеќе на струмичкиот плоштад.

Младите го повикаа уште еднаш градоначалникот и до надлежните институции, да се погрижат повеќе за околината да добие чист воздух!

 

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: