(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ја оспорува победата на СДСМ во Ново Село, конечната одлука на ДИК!

мај 9, 2019

Се уште е неизвесно дали вонредните избори за градоначалник во општина Ново Село и официјално ќе бидат прогласени за завршени или пак ќе има прегласување. Епилогот се очекува утре откако ДИК ќе го разгледа приговорот кој бил поднесен од страна на ВМРО ДПМНЕ за едно од гласачките места. Никола Андонов, кој беше кандидат на СДСМ, во неделата прогласи победа, но за официјализирање на истата ќе се чека на седницата на ДИК.

Според информациите од општинската изборна комисија, приговорот се однесува на едно од избирачките места во селото Сушица за кое од страна на ВМРО ДПМНЕ била поднесена забелешка дека бројот на употребените гласачки ливчиња и потписите не се совпаѓаат. Целиот изборен материјал од ова избирачко место на кое има запишано 794 избирачи веќе бил доставен до ДИК и истиот се очекува да биде разгледан на утрешната седница.

Целосната вест може да ја погледнете на следниот ЛИНК

ИЗВОР: СИТЕЛ

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: