Mистериозна спирала на небото над Хаваи

февруари 3, 2023

Кон крајот на јануари оваа година, на ноќното небо над Хаваи се појави сенишна синкава спирала. Иако овој феномен наликува на сцена од научно-фантастични филмови во кои вонземјаните создаваат еден вид „вселенска врата“ за да стигнат до Земјата или која покажува јаз меѓу паралелните универзуми, неговата причина има природни корени, односно веројатно е поврзана со лансирањето на сателитите SpaceX.

Јапонската Национална астрономска опсерваторија ја забележала оваа мистериозна спирала на 18 јануари, веднаш откако SpaceX лансираше ракета Falcon 9 која носи голем воен сателит.

Астрономот Ичи Танака таа вечер беше ангажиран во некои други истражувања и на почетокот не го забележа формирањето на оваа чудна форма пред „носот“ на телескопот Субару, додека некој не му испрати скриншот од YouTube.

Опсерваторијата сподели фотографија од вителот на Твитер и објави видео од спиралната формација како лета над вулканот Мауна Кеа и потоа се растура.

„Субару-Асахи Ѕвездената камера сними мистериозна летечка спирала над Маунакеа, Хаваи. Се чини дека спиралата е поврзана со лансирањето на новиот сателит SpaceX“, напиша телескопот Субару на Твитер.

Сѐ уште нема официјална потврда дека навистина се работи за лансирање на сателити, но ова не е првпат ваква форма да се формира над нашите глави по лансирањето на SpaceX.Сличен феномен беше забележан во јуни 2022 година над Квинстаун, Нов Зеланд по лансирањето во Флорида.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: