strumica denes logo

ОДБЕЛЕЖАНА 75 ГОДИШНИНАТА ОД МАЈСКАТА ОФАНЗИВА КАЈ МЕСНОСТА „ВАРНИЦИ“

Автор:

Датум:

јуни 2, 2019

Категории:

Настан

Автор:

Датум:

јуни 2, 2019

Категории:

Настан

Во организација на Општина Струмица и Општинскиот одбор на Сојузот на борците на Македонија од НОАВМ и граѓани поддржувачи, вчера, беше одбележана 75-годишнината од Мајската офанзива кај месноста „Варници“. Пред Спомен костурницата во селото Раборци беше изведена пригодна програма и положено свежо цвеќе. Во чест на загинатите, цвеќе положи и делегација на општина Струмица.