strumica denes logo

РЕЦЕПТ: Освежувачка и лесна торта од јагоди

Автор:

Датум:

јули 3, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јули 3, 2019

Категории:

Рецепти

СОСТОЈКИ ЗА КОРА:

 • 400 гр мелени бисквити
 • неколку дробени ореви
 • 5 лажици млеко
 • 90 гр путер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Од состојките се замесува тесто и се обложува во округла модла за торта.
 2. Се пече околу 20 до 30 минути на температура од 180 степени.
 3. Врз кората се мачка тенок слој нутела, а врз него се ставаат вишни или некое шумско овошје по избор.

СОСТОЈКИ ЗА КРЕМ:

 • 3 шлаг креми од ванила или пена
 • 300 гр млеко
 • 250 гр кисела павлака
 • јагоди

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Шлаг кремите или пената се матат со млекото, а на крај се додава и киселата павлака.
 2. Матиме со миксерот додека не добиеме компектна и цврста смеса.
 3. Нанесуваме рамномерно врз вишните во форма на тортата.
 4. Јагодите ги миеме, чистиме и сечкаме на половинки. Ги ставаме врз кремот како на фотографијата.
 5. Пред да ја послужиме ја оставаме да отстои 2 часа во фрижидер.