strumica denes logo

Брзи кифлички за појадок: Едноставни, готови за 15 минути и секогаш успеваат!

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Кој вели дека за топли, меки и вкусни кифлички е неопходно многу време?  Со овој рецепт го докажуваме токму спротивното.

СОСТОЈКИ:

 • 600 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 100 мл. масло
 • 200 гр. кисело млеко
 • 200 мл. топло млеко
 • 1 сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 јајце и сусам за одозгора

ПОДГОТОВКА:

 1. Се меша брашното со прашок за пециво и сол, се додава масло и кисело млеко.
 2. Се меша убаво сместа.
 3. Се мешаат посебно млекото со сувиот квасец и шеќер, па се ставаат во готовата смеса.
 4. Се меси тесто и се дели на 4 дела, па се развлекуваат малку деловите, се сечат триголници и се виткаат кифлички.
 5. Премачкајте ги со јајце разматено и сусам по желба.
 6. Се оставаат на премачкан плех и се печат 15 минути на 180 степени.

Пријатен апетит!