Home

Perdormire
Култура

(ВИДЕО) ОДБОЈКАРКИТЕ НА ОУ „ВИДОЕ ПОДГОРЕЦ“ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ОСУМ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ХРВАТСКА, ПРОСЛАВИЈА СО „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“

Home

Одбојкарките на ООУ “Видое Подгорец“ од Струмица со победа од 2:1 над училишната екипа од Баку-Азербејџан во третиот натпревар на Светското првенство во ОДБОЈКА за основни училишта во Пореч – Хрватска и со скор од две победи и еден пораз го освои второто место во групата Ц и се пласира во четвртфиналето и меѓу првите осум екипи на Светското првенство. Натпревсрот со тимот од Азербејџан беше важен и клучен за двете екипи и психолошки тежок за игра. Во рамноправна и изедначена игра Азербејџанските одбојкарки умешно ги искористија грешките на струмичанки и со 25:22 поведоа во сетови. Во вториот сет струмичките одбојкарки заиграа подобро и посигурно и дојдоа до предност од 24:19 за потоа со 25:22 да израмнат во сетови. Во третиот тајбрек сет струмичанки продолжија со добрата игра и имаа постојана предност со 1-3 поени за на крајот со 15:12 да слават заслужена победа од 2:1 во сетови и голема радост на одбојкарките и наставниците Зоран Спасов и Горан Иванчев како и директорот Леонид Танчев. Притоа треба да се истакне големата подршка со навивање и бодрење од женската екипа на Видин и машката екипа од Крџали Бугарија. Во четвртфиналето на Светското првенство екипата на ООУ “Видое Подгорец“ ќе игра против првопласирана екипа на груата А тимот од Кинески Тајпеј кој , натпревар се игра во четврток на 4 Април 2019 год.

OOU "Vidoe Podgorec" se plasira megu 8 najdobri na svetskoto prvenstvo vo OdbojkaNa kraj radosta ne mozese da se sokrie.

Posted by Zoran Spasov on Tuesday, 2 April 2019