Home

Perdormire
Култура

(ВИДЕО) „Еве ти ја вратата, излези“: Кога претседателот Трајковски му го покажа местото на Солана!

Home

Многумина ја паметат онаа легендарна изјава на Борис Трајковски, тогаш заменик министер за надворешни работи, од 1999 година за косовските бегалци во Македонија:

Но, ретко кој го знае и моментот кога претседателот Трајковски му ја покажал вратата на високиот претставник Хавиер Солана. За време на неговото гостување во „Еден на Еден“ пред повеќе од една година, министерот за надворешни работи Никола Димитров, првпат откри што се случувало на една од преговарачките средби во 2001 година, кога тој бил дел од тимот на претседателот Трајковски.

 

Никола Димитров

Kога претседателот Борис Трајковски му ја покажал вратата на Хавиер Солана

Posted by Eden na Eden on Tuesday, 28 November 2017