strumica denes logo

РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Сендвич со мoртадела

Автор:

Датум:

јули 18, 2023

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

јули 18, 2023

Категории:

Култура

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

Потребни состојки:

– леб 🥖
– мoртадела
– домат 🍅
– кашкавал 🧀
– маслинки 🫒
– павлака
– маргарин
– лук 🧄
– магданос
– сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка:

🥣 Во сад размешајте една лажица маргарин, ситно сецкани магданос и лук, сол и црн пипер.
🥖 Лебот пресечете го на половина и премачкајте го внатрешниот дел смесата со маргарин и лук, наредете парчиња кашкавал и потпечете во фурна околу 10 мин.
🥣 Павлаката размешајте ја со населени маслинки и откако ќе се потпече лебот премачкајте го и наредете го со домати и мoртадела и преклопете.

Видео: