РЕКОРДНИ 44 РЕГИСТРИРАНИ СЛУЧАИ ВО СТРУМИЦА НА КОВИД-19!

октомври 9, 2020

Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 178

-Куманово 18

-Дебар 1

-Штип 8

-Прилеп 20

-Тетово 13

-Струга 9

-Велес 5

-Битола 13

-Охрид 7

-Кавадарци 3

-Гостивар 4

-Гевгелија 18

-Струмица 44

-Крива Паланка 7

-Радовиш 4

-Кочани 10

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Берово 7

-Валандово 3

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 3

-Кичево 4

-Неготино 2

Починати се 6 лица, од два пациенти од Скопје (67г. и 67г.), пациентка од Тетово (72г.), од Битола (44г.), Струга (62г.) и Свети Николе (81г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:

-Скопје 61

 

-Куманово 23

-Дебар 1

-Штип 4

-Прилеп 9

-Тетово 5

-Струга 2

-Велес 5

-Битола 6

-Гостивар 2

-Гевгелија 1

-Струмица 15

-Крива Паланка 2

-Радовиш 2

-Кочани 1

-Пробиштип 2

-Берово 4

-Делчево 1

-Свети Николе 3

-Кичево 5

 

Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20163, бројката на оздравени пациенти е 16009, на починати е 781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: