Home

Perdormire
Култура

Рецепт од нашите баби стар 50 години: Кремаст и вкусен сутлијаш!

Home

Секогаш е вистинско време да се почестите со вкусен десерт:

Состојки:
– 100 г ориз
– 750 мл млеко
– 4-5 лажици шеќер
– прстофат сол

Приготвување:
Сварете го оризот во вода три минути, а потоа исцедете го.
Во млекото додајте прстофат сол и ставете го да зоврие.
Додајте го оризот и загревајте на тивок оган додека оризот не го впие млекото, немојте да мешате.
Во варениот ориз додајте шеќер и внимателно промешајте за да останат зрната цели.