strumica denes logo

РЕЦЕПТ: НАЈУБАВИОТ СНЕЖЕН КОЛАЧ

Автор:

Датум:

јануари 31, 2019

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

јануари 31, 2019

Категории:

Култура

СОСТОЈКИ:

 • 1 л. млеко
 • 300 гр. шеќер
 • 3о гр. желатин
 • 5 кеси шлаг
 • кокос

ПОДГОТОВКА:

 1. Се става желатинот во 14 лажици вода и се остава да набабри.
 2. Се става литар млеко во шерпа, се додава шеќер и се става да зоврие на оган.
 3. Се трга потоа од оган и се става желатин.
 4. Се става и шлагот во прав во оладеното млеко и се мати со миксер околу 20 минути.
 5. Се става во плех смесата и се остава во ладилник преку ноќ или повеќе часови.
 6. Се сече на коцки, се става кокос и се украсува по желба.