Home

Perdormire
Култура

РЕЦЕПТ: НАЈСОЧНАТА САЛАТА СО ПИЛЕШКО И МАКАРОНИ

Home

 

1. Пилешкото месо се вари и се сечка на коцки.
2. Морковот се сече на коцки и се вари заедно со грашокот и пченката во малку солена вода.
3. На пилешкото му се додава исцедениот и оладен зеленчук, изренданиот кашкавал, сварените и оладени макарони и се заедно се измешува.
4. Во сад се ставаат киселата павлака, сенфот и малку сол се промешува се прелива врз салатата и се заедно се соединува.