Home

Perdormire
Култура

РЕЦЕПТ: Крем колач со бисквити готов за 5 минути!

Home

Направете вкусен колач којшто е кремав, лесен и неодолив! Да не спомнува пак неговата брза подготовка…

СОСТОЈКИ:

 • 1 л. млеко
 • 1 шолја гриз
 • 1 шолја шеќер
 • 2 жолчки
 • 250 гр. маргарин
 • 20 гр. ванилин шеќер
 • 150 гр. бисквити

ПОДГОТОВКА:

 1. Се матат со малку млеко гризот со шеќер и жолчките.
 2. Се става остатокот од млекото да зоврие, па се става смесата.
 3. Се трга кога ќе зоврие.
 4. Се додава маргаринот и се мати.
 5. Се става на тепсија од бисквитите натопени во млеко, па цел крем.
 6. Се лади и служи.
Ознаки