strumica denes logo

РЕЦЕПТ: БРЗ КОЛАЧ, СОВРШЕН ЗА СО КАФЕ

Автор:

Датум:

август 7, 2020

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

август 7, 2020

Категории:

Култура

СОСТОЈКИ:

 • 4 јајца
 • 1 ½ шолји шеќер
 • ½ шолји масло
 • 1 шолја кисело млеко
 • 2 лажички сода
 • 2 шолји брашно
 • 1 лимон (сок и кора)
 • 100 гр. ореви
 • 1 ванила

ПОДГОТОВКА:

 1. Се матат јајца со шеќер и кисело млеко.
 2. Се става брашно постепено и се додаваат ванила и сода, мелени ореви и изрендана лимонова кора и сок од лимон.
 3. Се става смесата во плех со масло и се пече на 170 степени 30 минути најмногу.