strumica denes logo

НОВИ 89 СЛУЧАИ НА КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА, 1 НОВ СЛУЧАЈ ВО СТРУМИЦА!

Автор:

Датум:

јуни 1, 2020

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

јуни 1, 2020

Категории:

Култура

Објавени се денешните податоци од Институтот за јавно здравје и бројот на новорегистрирани пациенти е загрижувачки.

Според објавата на министерот Венко Филипче, денес има 89 нови случаи и 6 починати.

Во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 35

– Куманово 12

– Штип 27

– Прилеп 1

– Тетово 7

– Гостивар 1

– Струмица 1

– Кочани 4

– Свети Николе 1

Во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово, 54 години.

На големо се шират гласините за враќање на полицискиот час во некои од општините, меѓу кои и Штип. Ваквите предлози доаѓаат од Комисијата за заразни болести.