strumica denes logo

МИТРОПОЛИТ НАУМ СТРУМИЧКИ НА ВЕЛИГДЕН ГИ ЗАМОНАШИ СЕСТРА ХРИСТИНА И СЕСТРА ГРИГОРИЈА!

Автор:

Датум:

април 29, 2019

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

април 29, 2019

Категории:

Култура

На празникот Воскресение Христово, во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, Митрополитот Струмички Наум ги замонаши сестра Христина и сестра Григорија, информираа од МПЦ.

Овие две монахињи се приклучија на сестринството во познатиот манастир во Водоча кој е еден од најголемите женски манастири во државата.

Водоча воедно е и еден од најпознатите и најубавите манастири во Струмица.

ИЗВОР:ЕМАГАЗИН