Home

Perdormire
Култура

ЌЕ САКАТЕ ДА ГО ПОДГОТВИТЕ ВЕДНАШ:НАЈБАРАНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПОСНО РАФАЕЛО

Home

Рецептот е одлична замена за сите слатки мали задоволства од кои треба да се откажат практикувачите на постот.

Состојки:

 • 100гр бело посно чоколадо
 • 100гр печени мелени лешници
 • 100гр кокос
 • 200гр мелени бисквити
 • 250мл вода
 • пола кесичка пудинг од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 100гр печени цели лешници
 • 100гр кокос
 • 100гр бело чоколадо
 • 3 лажици масло
  Се вари пудинг од ванила со водата и шеќерот. Откако ќе се згустне се додава 100гр бело чоколадо. Во сад се ставаат мелените лешници, кокосот, мелените бисквити и на крај се додава пудингот од ванила со чоколадото. Се меси мазна смеса и се остава малку да се излади. Се формираат топчиња и насредина на секое топче се става по еден лешник. Се прпелкаат во кокос. Се ставаат во фрижидер на 20 тина минути. Се топи чоколадото со 3 лажици масло. Секое топче се чоколадира и на решетка се става да се изладат.