strumica denes logo

ИЗРАЕЛ ЈА ГРАНАТИРАШЕ ТРЕТАТА НАЈСТАРА ПРАВОСЛАВНА ЦРВКА ВО СВЕТОТ: Најмалку осум мртви во центарот на Газа

Автор:

Датум:

октомври 20, 2023

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

октомври 20, 2023

Категории:

Култура

Раселените Палестинци собрани во црквата Свети Порфириј, грчка православна црква во центарот на Газа, беа цел на израелски воздушен напад, при што загинаа најмалку осум лица, а многу други беа ранети, јавува дописникот на Ал Џезира од арапскиот јазик Ваел ал-Дахдух. Во тек е спасувањето на преживеаните. Ова е третата најстара грчка православна црква во светот.

Според официјалната новинска агенција Вафа, израелски борбени авиони во четвртокот вечерта ја бомбардирале Грчката православна црква Свети Порфириј, при што загинале осум Палестинци, а десетици биле повредени, од кои повеќето жени и деца.

Спасувачките екипи на цивилната одбрана работат на извлекување на загинатите и повредените од урнатините, објави новинската агенција.

Во израелскиот воздушен напад е оштетена фасадата на црквата, а се урна и соседната зграда на црквата, каде се засолниле десетици палестински муслимански и христијански семејства, јавува Анадолија.

Палестинската група Хамас, која го контролира Појасот Газа, го осуди израелскиот воздушен напад врз црквата, а израелската војска допрва треба да го коментира нападот.

„Напаѓањето на црквите и нивните институции, заедно со засолништата кои обезбедуваат заштита на невините граѓани, особено на децата и жените кои ги загубија своите домови поради израелските воздушни напади врз станбени области во изминатите 13 дена, е воено злосторство што не може да се игнорира. “, се вели во соопштението на Патријаршијата.

Место за удобност

Изграден помеѓу 1150-тите и 1160-тите, и именуван по епископ од Газа од 5-тиот век, Свети Порфириј им пружи утеха на генерациите Палестинци во Газа, особено во време на страв.

Денес, древните црковни дворови и заштитените коридори нудат засолниште и за муслиманите и за христијаните, „бидејќи војната не познава религија“, изјави еден од сведоците за Ал Џезира.

Црквата е недалеку од Арапската болница Ал-Ахли во Појасот Газа каде во нападот во вторникот загинаа најмалку 471 лице, според властите на Хамас.

Свети Порфириј е третата најстара црква во светот која сè уште се користи во Газа и се наоѓа во историскиот кварт на градот. Ерусалимската православна патријаршија ја изрази својата „најостра осуда“ за нападот врз нејзиниот црковен комплекс.