ИЗРАЕЛ ЈА ГРАНАТИРАШЕ ТРЕТАТА НАЈСТАРА ПРАВОСЛАВНА ЦРВКА ВО СВЕТОТ: Најмалку осум мртви во центарот на Газа

октомври 20, 2023

Раселените Палестинци собрани во црквата Свети Порфириј, грчка православна црква во центарот на Газа, беа цел на израелски воздушен напад, при што загинаа најмалку осум лица, а многу други беа ранети, јавува дописникот на Ал Џезира од арапскиот јазик Ваел ал-Дахдух. Во тек е спасувањето на преживеаните. Ова е третата најстара грчка православна црква во светот.

Според официјалната новинска агенција Вафа, израелски борбени авиони во четвртокот вечерта ја бомбардирале Грчката православна црква Свети Порфириј, при што загинале осум Палестинци, а десетици биле повредени, од кои повеќето жени и деца.

Спасувачките екипи на цивилната одбрана работат на извлекување на загинатите и повредените од урнатините, објави новинската агенција.

Во израелскиот воздушен напад е оштетена фасадата на црквата, а се урна и соседната зграда на црквата, каде се засолниле десетици палестински муслимански и христијански семејства, јавува Анадолија.

Палестинската група Хамас, која го контролира Појасот Газа, го осуди израелскиот воздушен напад врз црквата, а израелската војска допрва треба да го коментира нападот.

„Напаѓањето на црквите и нивните институции, заедно со засолништата кои обезбедуваат заштита на невините граѓани, особено на децата и жените кои ги загубија своите домови поради израелските воздушни напади врз станбени области во изминатите 13 дена, е воено злосторство што не може да се игнорира. “, се вели во соопштението на Патријаршијата.

Место за удобност

Изграден помеѓу 1150-тите и 1160-тите, и именуван по епископ од Газа од 5-тиот век, Свети Порфириј им пружи утеха на генерациите Палестинци во Газа, особено во време на страв.

Денес, древните црковни дворови и заштитените коридори нудат засолниште и за муслиманите и за христијаните, „бидејќи војната не познава религија“, изјави еден од сведоците за Ал Џезира.

Црквата е недалеку од Арапската болница Ал-Ахли во Појасот Газа каде во нападот во вторникот загинаа најмалку 471 лице, според властите на Хамас.

Свети Порфириј е третата најстара црква во светот која сè уште се користи во Газа и се наоѓа во историскиот кварт на градот. Ерусалимската православна патријаршија ја изрази својата „најостра осуда“ за нападот врз нејзиниот црковен комплекс.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: