ХОДАИ ОД СОЈУЗОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ ВЕЛИ ДЕКА БОЈКОТОТ НА НАСТАВАТА БИЛ ЛАЖЕН!

април 28, 2021

Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи вели дека тие немаат одлука за бојкот, и дека сѐ уште не знае кој ги организира средношколците денес да не се вклучат во наставата. Учениците од средните училишта низ Скопје, ноќеска после полноќ добиле групни пораки на мобилните телефони со кои се повикуваат да ја бојкотираат денешната настава, оти не се согласувале со Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование кој го усвои Владата вчера и ќе оди во Собранието.

„Ние денеска од медиумите и средношколците од Скопје и Штип сме информирани за бојкотот. Ние немаме одлука за ваков бојкот, сѐ уште не знаеме кој ги организира“, изјави Ходаи за САКАМДКАЖАМ.МК.

Целосната вест може да ја погледнете со клик ОВДЕ.
ИЗВОР: СДК.МК

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: