ДЕНЕШЕН: РЕВОЛТ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ВО СТРУМИЧКО: Цената на доматите за еден ден од 25 падна на 10 денари

јули 12, 2018

Цената на земјоделските производи за еден ден драстично падна, поради немање пласман. Изминативе денови променливи се откупните цени на доматите, пиперките и краставиците, велат градинарите од Струмичко.

Доматите кои вчера се откупуваа по 25 денари за килограм, денеска трговците ги плаќаат по 10 денари, се жалат производителите.

– Таква е состојбата и со откупот на краставиците, кои вчера се откупува за 20 денари, а денес за 10 денари за килограм. Пиперките се откупуваат за 30 денари за килограм, а денеска цената падна на 10 денари, изјави Коце Божиков, земјоделец од село Дабиле.

Тој додава дека падот на откупните цени се должи на односот на понудата и побарувачката на пазарите. Покрај тоа, намалена е и побарувачката на домашниот пазар.

– Земјоделци кои го пласираат своето производство на пазари ширум државата велат дека нема побарувачка и често пати се случува да го вратат произведеното, додава Божиков.

Трговците, пак, тврдат дека квалитетните домати се откупуваат по цена од 25 до 35 денари.

– Добра цена има и зелената пиперка од сортата „куртовска капија“, која се откупува 25 денари за килограм. Цената на краставиците се движи од 15 до 20 денари, а зелката се откупува од 8 до 10 денари за килограм, вели Благој Витанов, откупувач од Струмица.

Според него, деновиве има голем интерес за праските и тие се плаќаат по 20 денари од килограм.

Земјоделците информираат дека за неколку дена треба да стасаат доматите кои се засеани како втора култура во пластениците.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ