Perdormire
Култура

БРЗ И ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ: Посни крушички

Во пресрет на претстојните пости, Струмица Денес ви дава идеја за вкусен и посен десерт – крушички. Рецептот е стар повеке од 30 години.  Состојки:

  • 150гр посни мелени бисквити
  • 100гр мелени ореви
  • 2 лажици какао
  • 100гр шеќер во прав
  • 125гр маргарин
  • за украсување (по желба) – 100гр чоколадо  и 3 лажици масло

Се месат сите состојки да се добие убава мазна смеса и се формираат крувчиња, се ставаат малку во замрзувач, па над секое крувче им се става по малку стопено чоколадо.Одозгора можат да се стават зелени свежи ливчиња – изгледаат многу декоративно.