ВО СТРУМИЦА УШТЕ ЕДНО ЛИЦЕ ПОЗИТИВНО НА КОВИД-19, ВО ЦЕЛА ДРЖАВА ВКУПНО 120!

јуни 4, 2020

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 67

– Куманово 19

– Штип 16

– Прилеп 4

– Тетово 9

– Велес 2

– Гостивар 1

– Неготино 1

– Струмица 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65 годишна пациентка, примена на 28 мај, во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 69 години, хоспитализиран на 1 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти.

– Скопје 8

– Штип 3

– Прилеп 2

– Тетово 1

– Велес 1

– Битола 1.

Досега во земјата се направени вкупно 33114 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 2 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип, нема позитивен резултат на ковид.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2611, бројката на оздравени пациенти е 1621, на починати е 147, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 843.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: