(ВИДЕО) ИЛОН МАСК ПОКАЖА КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА ЛАНСИРАЊЕТО НА „STARSHIP“ – РАКЕТАТА КОЈА ЌЕ СЛЕТА НА МАРС!

февруари 15, 2022

SpaceX и директорот Илон Маск изјавија дека ракетата ќе помине вкупно шест минути во воздух, две во лет нагоре и четири при слетување, а во иднина системот може повторно да се користи на секои шест до осум часа до три лансирања на ден.

Американската вселенска компанија SpaceX покажа како ќе изгледа лансирањето на нејзината ракета Starship.

SpaceX и извршниот директор Илон Маск ја објавија веста за Starship, а за време на презентацијата беше демонстрирано како ќе изгледа лансирањето на оваа огромна ракета.
Поточно, системот Starship се состои од вселенско летало Starship на врвот на ракетата Super Heavy, а SpaceX моментално работи на тоа да осигура дека целиот систем може повторно да се користи и брзо повторно да се користи за патување до Месечината и Марс. Откако ќе ја напушти Земјата, ракетата ќе се откачи и ќе се врати во лансирната кула каде ќе ја примат „рацете“ на кулата, додека леталото ќе го продолжи патувањето до својата дестинација пред конечно да се врати на нашата планета, пишува Klix.ba.

Маск рече дека ракетата ќе помине вкупно шест минути во воздух, две во лет нагоре и четири при слетување, а во иднина овој систем би можел повторно да се користи на секои шест до осум часа до три лансирања на ден. Од компанијата велат дека системот кој е брз и многупати употреблив е клучен за истражување на ѕвездите, а тој зборуваше и за „полнење гориво во орбитата“ бидејќи ракетните мотори Раптор користат течен кислород, кој е потребен за долги летови.

Ракетата Super Heavy е засилувач со повеќе од двојно поголем потисок од ракетата Сатурн V, која е најголемата лансирана во вселената досега. Сегашната верзија на Super Heavy има 29 мотори Raptor, но тој број треба да се зголеми на 33.

Ова е втората верзија на моторот Raptor која носи целосен редизајн, кој чини двојно помалку и бара помалку делови. SpaceX може да произведува пет до шест бустери/мотори неделно во моментот, но веќе следниот месец тој број може да се зголеми на седум.

SpaceX сака да го лансира Staršip од фабрика во Бока Чика, Тексас наречена Starbase, каде што произведува прототип на ракета. Ракетата допрва треба да добие дозвола од Федералната управа за авијација, а Маск рече дека не знае како стојат работите со оваа агенција во моментот. Но, сè уште има индикации дека еколошката проценка на Starbase би можела да се направи во март, а SpaceX очекува ракетата да биде готова дотогаш. Затоа, првиот орбитален тест лет би можел да се изврши во блиска иднина.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: