strumica denes logo

ММФ предвидува економски раст и слабеење на инфлацијата во 2023 година

Автор:

Датум:

февруари 14, 2023

Автор:

Датум:

февруари 14, 2023

Оценувајќи ги глобалните економски изгледи за 2023 и 2024 година, Кристалина Георгиева, извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), изјави дека растот е сè уште слаб, но дека може да има позитивна „пресвртница“.

„Конечно гледаме дека растот зајакнува и инфлацијата опаѓа по долг период во кој сè беше сосема спротивно, растот слабееше и инфлацијата растеше“, рече Георгиева во неделата во Дубаи, пред 10-тиот Светски владин самит (WGS), пренесува Gulf News.

Шефот на ММФ посочи дека по минатогодишниот пораст на глобалниот БДП од 3,4 отсто, забележано е забавување на растот на 2,9 отсто во 2023 година и благо закрепнување на 3,1 отсто во следната година. Според неа, борбата против инфлацијата останува приоритет за 2023 година, а светот нема да се врати на потребниот и посакуван раст ниту во 2024 година.

„Она што ја обликува оваа помалку песимистичка перспектива се три фактори. Една од нив е извонредната отпорност на американскиот и европскиот пазар на труд, што резултира со силна побарувачка од потрошувачите. Второ, Кина повторно се отвори на 8 декември минатата година, драстично подобрување на проекциите за закрепнување. Трето, приспособување на Европа, а истовремено намалување на зависноста од руската нафта и гас“, рече Георгиева.

Позитивно е, како што изјави Георгиева, што инфлацијата е намалена од 8,8 отсто во 2022 година на 6,6 отсто годинава и очекуваните 4,3 отсто во следната година, иако за повеќето земји таа сепак ќе биде над нивото пред пандемијата. Шефот на ММФ и други банкарски и финансиски лидери учествуваат на годишниот фискален форум како дел од самитот во Дубаи.

Во понеделникот официјално беше отворен тридневниот WGS, а учество на состанокот потврдија 20 шефови на држави, повеќе од 250 министри и 80 шефови на меѓународни организации, како и голем број експерти, сопственици и директори на компании од светот. Свое учество најавија извршниот директор на Тесла и сопственик на Твитер, Илон Маск, како и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

WGS ќе ги покрива темите за забрзување на развојот и управувањето, иднината на општествата и здравствената заштита, истражување на границите, управување со економската отпорност и поврзаност, глобален дизајн и одржливост на градот, како и приоритет на учењето и работата, објави Тесла на својата веб-страница.

Шефот на ММФ ги повика челниците на WGS на отворањето да црпат инспирација од спектакуларното користење на решителноста и тимската работа на мароканскиот фудбалски тим на Светското првенство во Катар минатата година. Георгиева зборуваше за виталната улога на отпорните јавни финансии во заштитата на луѓето и економијата.