Perdormire
Спорт

(ВИДЕО) СТРУМИЧАНЕЦОТ СТОЛЕ СТОИЛОВ ЈА НАПУШТИ МАНИФЕСТАЦИЈАТА СПОРТИСТИ НА ГОДИНАТА ПОРАДИ ДВОЈАЗИЧНОСТА!

На свечениот собир по повод доделување на наградите за „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за Млади и Спорт, капитенот на ракометниот клуб Вардар демонстративно станал и заминал.

Македонскиот репрезентативен пикер бил револтиран од одлуката на организаторот манифестацијата за првпат да има двојазичен карактер, односно освен македонскиот јазик, да се зборува паралелно и на албански, па станал и излегол од салата. Тоа се случило за време на доделувањето на првите две награди за училишен и за средношколски спорт кои ги добија училишта од Чаир и од Тетово кога Стоилов рекол: „Срамота“ и демонстративно излегол.

Стојанче Стоилов минатата година ја доби наградата за најдобар спортист од Македонија. Реакција од Агенцијата за млади и спорт сè уште нема, а навивачите на Вардар на социјалните мрежи изразуваат поддршка за гестот на Стоилов кој и во минатото заземаше слични ставови.

Во заедничката група со неколку репрезентативци Стоилов подоцна напишал дека се чуствува засрамено и понижено. Македонските ракометари се сместени во хотелот „Александар Палас“ каде се спремаат за големото Светско првенство кое во јануари ќе се игра во Германија и Данска.