Home

Perdormire
Спорт

УТРЕ ВО СТРУМИЦА ЌЕ СЕ ИГРА ГОЛЕМОТО ДЕРБИ ЏИО СТРУМИЦА – ВАРДАР!

Home

Одбојкарите на Џио Струмица во понеделник ќе го одигра дерби натпреварот со скопски Вардар за лидерската позиција во Шампионатот. Натпреварот ќе започне во 17 часот и 30 минути во спортската сала Парк , каде одбојкарите на Струмица со победа ќе го превземат првото место во одбојкарското првенство од кое ќе ги стартуваат мечевите од втората фаза.

Станува збор за исклучително важен натпревар имајки во предвид дека Вардар сака ова сезона да го превземе приматот на Џио Струмица кој е бранител на двојната круна од минатата сезона. Црвено црните од Скопје за ова сезона осетно се засилија и во спротската сала доаѓаат за да ја потврдат својата доминација со оглед дека се екипа која немат претрпено пораз!

,,Екипата е максимално подготвена за овој меч кој е од исклучителна важност за нас. Имавме период за одмор со оглед дека последното коло бевме слободни и го искористивме за пријателски мечеви со пријателскиот клуб Разлог од Бугарија. Ги констатиравме нашите аномалии и работевме на нивно отстранување. За разлика од лани сениорскито состав е ослабнет со двајца клучни играчи но се надеваме дека струмичката публика ке биде со нас во нашат цел , победа за епитетот есенски прваци,, велат од клубот.

Џио Струмица ова сезона има само еден изгубен бод и тоа на гостувањето во Тетово со победата од 3:2 и се наога на втората позиција.