strumica denes logo

Струмица е веќе второлигаш!

Автор:

Датум:

април 23, 2018

Категории:

Спорт

Автор:

Датум:

април 23, 2018

Категории:

Спорт

На четири кола пред крајот на сезоната, струмичкиот прволигаш може да се подготвува за животот во понизок ранг.

По поразот од Фени Индустри со 100:84 пропаднаа и теоретските шанси екипата да оствари опстанок иако малкумина веруваа дека тоа може да се случи.
А, се на натпреварот во Кавадарци беше решени во првите девет минути. По 11:10, Фени Индустри направи серија од 18:0 и во финишот од првата четвртина поведе со огромни 19 поени разлика кои за Струмица беа недостижни во натамошниот дел од мечот.Доминираа Петровски и Пајиќ кои постигнаа по 23 поени, а овој вториот погоди шест тројки од девет обиди.

Хикман беше најефикасен во редовите на Струмица со 21 поен, но далеку од доволно за изненадување во дуелот на двата поранешни шампиони.