strumica denes logo

Никола Ѓорѓиев: Струмица има поднебје за спорт

Автор:

Датум:

мај 29, 2018

Категории:

Спорт

Автор:

Датум:

мај 29, 2018

Категории:

Спорт

Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Ѓорѓиев петта сезона по ред ги предводи своите колеги од репрезентацијата во натпреварите од Европската лига. Последните три сезони Македонија го освојуваше сребрениот медал во финалето нашите одбојкари загубија од Словенија (2015 година); Естонија (2016) и Украина (2017). Во првата година од настапите (2014) загубивме од Црна Гора во полуфиналето по „златен сет“ и на крајот бевме третопласирани.

Во интервју за СПОРТКЛУБ, Никола Ѓорѓиев зборуваше се актуелностите во неговиот спорт, живот и за неговиот роден град.

СПОРТКЛУБ: На стартот од годинашново издание Македонија има една победа и два пораза по три дуели, но нашиот тим ќе биде организатор на завршниот турнир што ќе се игра на 15 и 16.јуни во СРЦ Кале во Скопје.

ЦЕЛОСНОТО ИНТЕРВЈУ МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ (ОВДЕ)