strumica denes logo

На денешен ден: Пандев ја освои ЛШ и го развеа македонското знаме, останатото е Историја!

Автор:

Датум:

мај 22, 2023

Категории:

Спорт, Струмица

Автор:

Датум:

мај 22, 2023

Категории:

Спорт, Струмица

Toчно пред 14 години на денешен ден Горан Пандев стана третиот Македонец кој ја освоил Лигата на шампионите.

Интер во тоа финале во Мадрид го победи Баерн Минхен со 2:0. Пандев во таа фантастична генерација на Интер предводена од Мурињо во таа сезона освои се што можеше да се освои (Копа Италија, Серија А и Лига на шампиони).

Финалето Пандев го играше од првата мината, а двата гола за Интер ги постигна Диего Милито.

Вкупно во дресот на „нероаѕурите“ Пандев настапи на 47 натпревари и постигна 6 гола.