Home

Perdormire
Спорт

КОСТА ЈАНЕВСКИ ЗА „ФОКУС“: Крадецот нема намера да ја врати украдената ѕвезда на Пандев, па изработивме нова!

Home

На први ноември пред две години, во утринските часови, струмичани затекнаа грда слика на плоштадот ,,Гоце Делчев”, од каде дрски крадци ја украле ѕвездата поставена во чест на фудбалерот Горан Пандев. Стануваше збор за ѕвезда од месинг која беше поставена на плоштадот во 2010 година, како симбол на освоената титула европски и светски шампион со италијанскиот гигант ,,Интер”, во време кога беше реконструиран плоштадот.

Тогаш од општината информираа дека се згрозени од случајот и истиот го пријавиле во полиција. До денес сторителот не е откриен, а во разговор за ,,Фокус” струмичкиот градоначалник Коста Јаневски вели дека сепак, фудбалската легенда наскоро повторно ќе добие своја ѕвезда на градскиот плоштад.

-Сите бевме непријатно изненадени кога пред две години исчезна ѕвездата на Горан Пандев од плоштадот. Настанот веднаш го пријавивме во полиција, беше извршен увид, и лично јас, подолг период мислев дека сепак, сторителот ќе се покае и ќе ја врати назад. Но, такво нешто не се случи, па затоа се изработи нова ѕвезда во чест на нашиот фудбалски великан, која ќе биде поставена на плоштадот. Во најскоро време ќе започне реконструкцијата на плоштадот, а ѕвездата која е поставена на мермерна плоча ќе се најде повторно таму – појаснува градоначалникот.

Целосната и оригиналната вест може да ја погледнете со кликнување ОВДЕ.

ИЗВОР: ФОКУС