strumica denes logo

ИАКО СЕ ШПЕКУЛУРАШЕ И СО СТРУМИЦА: Мечот Македонија – Косово сепак во Скопје!

Автор:

Датум:

декември 18, 2019

Категории:

Спорт

Автор:

Датум:

декември 18, 2019

Категории:

Спорт

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска на состанокот и конечно потврди дека пресметката на Македонија и Косово ќе се игра на Арената. Мечот е закажан за на 26 март од 20.45 часот, а победникот од овој полуфинален дуел ќе оди на гостување во Грузија или Белорусија, во зависност од тоа кој ќе победи во второто полуфинале за завршната пресметка за виза и историски настап на континенталниот шампионат.

После оваа одлука, ФФМ само формално сега со допис ќе ја извести УЕФА дека скопската убавица ќе биде домаќин, а на неа ќе биде инсталиран ситемот ВАР, откако УЕФА веќе претходно најави дека видео-технологијата ќе се користи за завршните мечеви во овие евроквалификации, но и ќе се користи за мундијалските квалификации во 2021 година, што беше најава дека Арената сигурно ќе биде домаќин на мечот.

Инаку, претходно постоеја шпекулации дека мечот можеби ќе се игра во Струмица.