Дали Струмица ќе стане новиот дом на македонската кошарка?

јули 3, 2019

Струмичката сала „Парк“ одамна не била сведок на кошаркарско дерби – од далечната 2007 година, кога нашиот тим ја освои титулата во финалето со Работнички.

Иако на последната прес-конференција на нашето раководство беше само најавено дека уште еден објект ќе премине во рацете на КФСМ, откако државата и претходниот концесионер Михајло Михајловски ја отстапија големата сала во СРЦ Кале, очекуваме тоа да биде салата „Парк“. – пренесува сајтот basketball.mk

„Струмица долги години беше наш кошаркарски центар, од овој град потекнува Владо Илиевски, истоимениот клуб ја освои титулата во 2007-та против Работнички и играше финале наредната сезона со Фани Индустри, но скоро цела деценија таму ништо кошаркарско не се случува.“ – пренесува изворот.

 

Извор: basketball.mk

 

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: