БЕЛАСИЦА-ПАРТИЗАН: ПОСЛЕДНИОТ НАТПРЕВАР НА ИСТАТОВ ВО 1982 ГОДИНА!

септември 27, 2018

Благоја Истатов е едно од најголемите македонски фудбалски имиња. Се прослави со настапите во Партизан откако претходно ги бранешбоите на Беласица и Победа. Бранеше и во холандскиот Утрехт.

Истатов официјално се прости од фудбалот во 1982г на спектакуларен натпревар во Струмица помеѓу Беласица и Партизан.
На трибините повеќе од 15.000 љубители на фудбалот го поздравија голманот кој ја прослави Струмица и Македонија. Почетниот удар беше на големата музичка звезда Здравко Чолиќ кој ја изведе и песната Друже Тито ми ти се кунемо. Лесна ти земја Благоја….

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: