strumica denes logo

19 годишниот талентиран фудбалер Панче Петров од Струмица потпиша за Силекс!

Автор:

Датум:

јуни 16, 2023

Категории:

Спорт, Струмица

Автор:

Датум:

јуни 16, 2023

Категории:

Спорт, Струмица

По продолжувањето на соработката со тренерот Горазд Михајлов, раководството на Силекс се засили со Панче Петров кој доаѓа од Фк Беласица.

Панче Петров игра на позиција лево крило, но може да одигра и на десната крилна позиција. Овој млад фудбалер имаше одлична сезона во тимот на Фк Беласица во ВМФЛ. Петров потпишува 2 годишен професионален договор со Силекс.

Инаку Петров во изминатите години настапуваше за Академија Пандев во која беше член од 2010 година. Ги помина младинските категории таму, а потоа замина во градскиот ривал Фк Беласица во која надтапуваше една сезона.

Следен предзвик е Фк Силекс кој е еден од најголемите брендови во Македонскиот фудбал.