strumica denes logo

ВИКЕНД ДЕСЕРТ: Чоколадни бомбици со вишни!

Автор:

Датум:

февруари 10, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 10, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Потребни состојки:

 • 300ml вода;
 • 400g шеќер;
 • 250g маргарин;
 • 350g мелени ореви;
 • 200g мелени бисквити;
 • 8 ситно издрбени розен кори;
 • 1 ќесе замрзнати вишни;
 • 250g чоколада за готвење;
 • 5 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере се ставаат водата и шеќерот и се варат на средна температура со повремено мешање, а кога ќе зоврие водата, се остава да врие уште 3 минути и се гаси ринглата;
 2. Во водата се додава маргаринот исечкан на коцкички и се меша со шпатула додека не се стопи во целост;
 3. Смесата се трга од рингла, па се додаваат мелените ореви, бисквити и издробените розен кори и смесата се меша додека не се соедини, по што се остава да се олади;
 4. Од готовата смеса се формираат бомбици, а во средината на секоја од нив се става по една претходно исцедена вишна;
 5. Готовите бомбици се редат на плех, а потоа се оставаат во алдилник за да се стегнат;
 6. Чоколадата се топи на пареа и ѝ се додаваат 5 лажици масло за јадење, па со оваа глазура се прелеваат бомбиците и се оставаат да се стегнат. Дополнително можете да ги декорирате со мелени ореви или со други декорации за колачи.