Свинско во слатко кисел сос – совршен ручек!

февруари 18, 2023

СОСТОЈКИ:

  • 2 парчиња свинско каре
  • лук во прав
  • сол
  • бибер
  • 40 гр путер
  • 5-6 чешниња лук
  • 1/4 шолја мед
  • 1/4 шолја вода
  • 2 лажици оцет

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Добро истријте ги зачините во месото, па испржете. Извадете го месото од тава, па додајте путер и ситно сечкан лук. Малку пропржете, па додајте мед, вода и оцет. Кога ќе зоврие, вратете го месото и потоа уште кратко печете.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: