strumica denes logo

РУЧЕН ЗА ГУРМАНИ: Сочни ќофтиња потопени во сос од домати и моцарела

Автор:

Датум:

февруари 13, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 13, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Потребни состојки:

 • 600g мелено свинско месо
 • 500g доматен сос
 • 180g исцедена моцарела
 • 30g лебни трошки
 • 30g рендан пармезан
 • 2 лажици свеж босилек, исечкан ситно
 • 1 лажица свежо или суво оригано, исечкано
 • 1 јајце
 • Масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 220 степени Целзиусови.
 2. Во голем сад измешајте ги месото, лебните трошки, јајцето кое претходно ќе го изматите, пармезанот и зачините.
 3. Од смесата направете и обликувајте 12 топчиња.
 4. На тава загрејте малку масло, па испржете ги ќофтињата додека не добијат златно-кафеава боја од сите страни, околу 5 минути.
 5. Додадете го доматниот сос и кратко гответе додека не се загрее, а потоа ставете ја и моцарелата на парчиња.
 6. Ставете ја тавата во загреана рерна и печете 15-20 минути, додека моцарелата не се запече.
 7. Доколку немате тава соодветна и за пржење и за печење, пред да ставите на печење, префрлете ги во соодветен плех.