Рецепт за најлесната чоколадна торта која ќе сакате да ја направите веднаш

март 9, 2023

Откако ќе ја видите, ќе посакате веднаш да ја направите оваа торта која се топи во уста и нема да може да се сопрете со желба за парче плус – има 5 состојки, а се прави во 2 чекори.

Обожаваме лесни рецепти кои ни привлекуваат внимание со вкусниот изглед, но и со едноставната подготовка.

Токму таков е овој рецепт за чоколадна торта, која наликува на топло-ладен колач, на која нема да може да одолеете.

Потребни состојки (за калап од 7 инчи или 17cm):

  • 145g солен путер, стопен
  • 360g шеќер
  • 120g брашно
  • 60g какао во прав
  • 3 големи јајца, изматени

Начин на подготовка:

  • Во сад со стопениот путер, ставете ги шеќерот, брашното, какаото и малку измешајте, па додадете ги изматените јајца и соединете ја смесата со мешање.
  • Намрсете го калапот, истурете ја смесата и печете во загреана рерна на 160 степени Целзиусови (со вентилатор), 30-35 минути.

Видео упатство:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: