Рецепт за чоколадирани тостерки со грахам брашно и цимет

февруари 15, 2023

Состојки

 1. 150 гр грахам брашно
 2. 250 гр бело брашно
 3. 1 лажиче прашок за печењ
 4. 1 ќесиче ванилин шеќер
 5. 6 лажици шеќер
 6. 1 ќесиче цимет
 7. 3 јајца
 8. 125 гр маргарин
 9. 50-60 мл млеко
 10. 80 гр чоколадо за цртање одозгора

Подготовка:

 • Измешајте ги сувите состојки и потоа истријте го маргаринот низ раце со нив.
 • Додадете ги јајцата и почнете со месење, при што постепено на крај ќе го додавате млекото.
 • Од тестото правете мали топчиња колку орев и печете ги во загреан тостер.
 • Печените тостерки потоа исшарајте ги со стопено чоколадо.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: