РЕЦЕПТ: НАЈСЛАТКИТЕ ЧОКОЛАДНИ ОБЛАЧИЊА!

јуни 4, 2021

Направете еден совршен десерт, чоколадни облаци.

СОСТОЈКИ:

140 гр. маргарин

100 гр. шеќер

1 ванилин шеќер

2 јајца

230 гр. брашно

30 гр. пудинг чоколаден во прав

2 лажици какао

2 лажички прашок за пециво

80 гр. јогурт

ПОДГОТОВКА:

Се спремаат сите состојки и се загрева рерната на 180 степени.

Се мати маргаринот со шеќер и се додаваат јајцата, па се става брашното постепено со мешање, па јогурт.

Брашното се меша со сите суви состојки пред да се додаде, односно со ванилин шеќер, пудинг, какао и прашок за пециво.

Се става смесата во шприц и се прават кекси кои се печат 15 минути.

Декорирајте по избор со шеќер во прав или чоколадо.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: