strumica denes logo

Крцкави пилешки прсти со сусам, печени во рерна

Автор:

Датум:

февруари 11, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 11, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Потребни состојки:

 • 600g пилешки стек;
 • 2 лажички сол;
 • 2 јајца;
 • Лажичка сенф;
 • Лажичка брашно;
 • 100g сусам;
 • 100g презла.

Начин на подготовка:

 1. Рерната се загрева на 200 степени Целзиусови;
 2. Пилешкото месо се сечка на тенки ленти и се посолува;
 3. Во длабок сад се мешаат 2 јајца, лажичка сенф, лажичка брашно, а во друг сад се мешаат презлата, сусамот и една лажичка сол;
 4. Секоја лента месо прво се валка во сосот од јајца и сенф, а потоа се валка во презла и сусам;
 5. Лентите се редат на плех обложен со хартија за печење и се печат околу 25 минути на температура од 200 степени или додека не добијат златно-кафеава боја.